Rok blogerem

…aneb Sám sobě šéfredaktorem.

Když jsem psal svůj první post na tento blog, říkal jsem si tenkrát, co všechno se asi do roka stane. Nic z toho se nestalo. A stalo se toho hodně.

Ne že bych se vyžíval v bilancování, rád si o něm hlavně čtu, ale tak nějak si říkám, rok se s rokem schází…. a když už mám ten spisovatelský blok… proč si trochu nezabi(a)lancovat?

Když mě poprvé napadla myšlenka napsat na blog o tom, že rok bloguju, napadlo mě současně i to, proč to vlastně dělám? Proč jsem se na to dal? Proč si vytvářím další závazky? Proč si vymýšlím nová témata, termíny, kvalitu i rozsah toho, co sem napíšu?

Proč jsem sám sobě šéfredaktorem?

Důvod, proč jsem blog založil, byl na začátku jediný. Potřeba světu sdělit, že tady jsem. A kdo jsem. K tomu ještě prostá touha psát, psát, psát. Tak jsem psal.

A začaly se věci dít. Začaly se události dít. Začali se lidé dít. Začal jsem se já dít. Úžasný.

Asi nejdůležitější a zároveň nejúžasnější na tom ročním blogování byli, jsou, a věřím, že i nadále budou, lidi. Všechny ty lidi, které jsem, protože jsem blogerem, v uplynulém roce potkal. Ať už fyzicky, nebo třeba jen v komentářích. Čtenáře i nečtenáře. Blogery i neblogery. Prostě lidi, kteří před rokem ani netušili, že existuju, a já netušil, že existují oni. Prostě paráda!

A nejen to. Začaly přicházet i nové projekty, nové výzvy, nové možnosti. Nečekaně. Prostě přišly. Někdy jen zaklepaly, ohřály se a zase šly, jindy se návštěva protáhla. Trvá dodnes. Pro samé projekty dnes přestávám mít už na své blogování čas. Šéfredaktor už docela nadává.

Jsem rok blogerem. Pár lidí už ví, že tady jsem. Někteří i kdo jsem. O to ale ani tak moc nejde. Jde o inspiraci. Vzájemnou inspiraci. Nezištnou inspiraci. Mám rád inspiraci.

Když jsem se stal blogerem, plánoval jsem psát o spoustě věcí. 21 slov jsem tomu začal říkat. Přišly doby, kdy jsem nedokázal napsat ani jedno, a někdy mi těch jednadvacet ani nestačilo. A tak to má asi být. Jednou jsi (bloger) nahoře, jednou dole.

Člověk většinou bilancuje proto, aby zjistil, co bude dál. Je to blbost, ale děláme to. Taky to dělám. Tak co bude s blogerem jjasanusem dál? Co bude dál s blogem 21slov? Zrušit? Přejmenovat? Přejmenovat blogera? Vyměnit šéfredaktora?

Většinou je to samé: „Proč jsi nic nenapsal?!“ „Co jsi to proboha napsal!!“ …a teď, mlčí. Možná čeká.

Psaní je prý činnost kreativní, tvůrčí. Něco o tom vím. Byl jsem na kurzu tvůrčího psaní. Dokonce na dvou. A zjistil jsem tam jednu věc. Spisovatel ze mě nebude, dobrým pocitem bych rodinu neuživil. Psát ale chci. Ať už sem, nebo jinam. Prostě mě to baví. Ještě, že máme ten internet ….a tu svobodu (slova).

I tu knížku napíšu. Jednou. Další blbost, vím. Když ji nenapíšu teď, tak nikdy. Před nedávnem jsem ale četl o spisovateli, který svoji knihu knih psal celých 12 let …takže pohoda. Já už mám nadpis, a první odstavec. Za takových padesát, sto let… to třeba někdo dopíše.

Pokud jsem vás tady celý rok svými články prudil, asi vás budu prudit i ten další. Pokud se mi podařilo vás alespoň trochu potěšit, povzbudit, nebo třeba inspirovat, bude mi ctí tak činiti dál. Ať si šéfredaktor zuří jak chce. Mimochodem, pořád mlčí.

Jak říká jeden můj dlouholetý a dobrý přítel: „I kdyby byla jen jedna duše spasena….“

Ať tak nebo tak, děkuji vám všem. Vím, že to někdy přeháním, a někdy se to nedá ani číst (šéfredaktor by mohl vyprávět), ale mě to jednoduše baví. Tak kdyby náhodou, blogů je na internetu snad víc než na světě lidí, určitě si najdete ten svůj.

Když už jsem v tom rozjímání, moc rád bych se z vašich komentářů dozvěděl, proč blogujete třeba vy. Proč to jednoduše děláte? Proč si dáváte závazky, hledáte témata, stresujete se termíny? Proč se hádáte se svým šéfredaktorem? Musíte mít důvod. Tak sem s ním. Stačí jen použít to malé okénko dole.

Díky předem. Mějte se fajn a buďte v pohodě. Stačí, že šéfredaktor stresuje.

@jjasanus

PS: Jo, a parádní Vánoce, veselého Silvestra a klidné vykročení do nového roku. Rok 2012 byl prý Rokem vztahů. Nevíte někdo, jakým rokem bude ten 2013? Ne, že by na tom záleželo, ale já těch vztahů letos pár rozjel, tak co kdyby….

 

05. prosince 2012 by Josef Jasanský
Categories: o mně, o psaní, o tomto blogu | Tags: , | 5 komentářů

Comments (5)

 1. já Vám fandim..
  ikdyž ste Pražák.
  😉

 2. Skvěle sepsaný článek, výborné bilancování 🙂 Dostal jsem se k tomuhle článku až teď, přestože mám tuhle stránku mezi oblíbenými blogy na netvibes. Nicméně jsem tomu rád, protože teprve včera jsem bilancoval já na svém blogu http://romankrasa.eu/ . A tak bych se možná mohl podělit i zde o své radosti ze psaní.

  Mám blog (dnes už to naštěstí není synonymem pubertálního vylévání emocí, jako před lety, kdybychom se za „blog“ mohli stydět) už nějakým tím rokem a přiznávám, že ne vždy to s ním bylo jednoduché. Rubriky mizely a objevovaly se jiné. Zakládal jsem nová témata, místa pro myšlenky, jejichž psaní jsem nakonec vzdal. Ale když se podívám zpět, byla to především radost, radost z hledání správných slov, která by vystihla podstatu problému, jímž se zaobírám. A za poslední rok, kdy mám své stránky na vlastní doméně a přes wp mám ještě větší radost. Za rok se objevilo sice jen málo projektů, které jsem mohl rozeběhnout, ale i tak jsem na ně pyšný, protože byly v podstatě mými prvními. Snad bude příští rok bohatější, snad se opět vrátím k psaní povídek a svého „románu“. Snad už se na svém blogu zbavím svého spisovatelského bloku (pokud něco takového existuje).
  Nicméně vám přeji mnoho dalších úspěchů a projektů, jejichž zpracovávání vám bude dělat radost a snad tu knihu jednou vydáte ( i já mám podobný sen, možná se za těch 100 let setkáme na knižním pultě).
  Teď si zrovna píšu článek o svých dalších plánech a projektech, o dalším směřování svých stránek, který se na mém blogu objeví snad už zítra, tak si ho můžete přečíst.
  Prozatím vám ale přeji Šťastný a úspěšný rok 2013 a děkuji za pohodové přečtení vašeho článku 😉

 3. Romane, děkuji za Váš velmi pěkný komentář. Dokázal mi dnes zvednout už tak dobrou náladu:) …krásný příklad toho, že dobré nálady není nikdy dost;)

  Váš blog si určitě pročtu – dávám do Reading listu:)

  Děkuji také za přání….. tak ať Vám(nám) to v tom novém roce píše, a pokud bude příležitost, rád se někdy potkám naživo, třeba u kafe nebo čaje …jak jsem psal: „Mám rád inspiraci.“

  Ještě jednou díky,
  Josef Jasanský
  @jjasanus